71:67
(PREBOR A)

Žižkov zůstává neporažen!

Publikováno: 28. 11. 2016 | Autor: Jaroslav Civín | Kategorie: Muži A

Tým Sokola Žižkov si i po devátém a desátém zápase letošního ročníku druhé ligy ve skupině A stále udržuje čisté skóre. Žižkovští během víkendu na své „domácí“ palubovce na Folimance v Nuslích přivítali hráče Rokycan a Berouna, a ačkoliv Žižkov do obou zápasů nastupoval jako papírový favorit, musel se tým domácích potýkat s absencemi několika svých hráčů, způsobenými hned třemi zraněními kotníků během jediného tréninkového týdne. Sluší se podotknout, že v případě rozehrávače Jaroslava Civína by se spíše než o zranění dalo hovořit o indispozici způsobené nedbalostí projevenou nakopnutím jedné ze žižkovských laviček. Do víkendu proto Žižkov vstupoval pouze se sedmi hráči.

V sobotním utkání se žižkovští střetli s týmem z Rokycan, vedeným bratrským rozehrávačským duem Jakuba a Ondřeje Velenských. Rokycanští do zápasu vstoupili se značným náporem, odhodlaní získat letos jako první žižkovský skalp. Domácí však v první čtvrtině svými dvanácti body podržel Jan „Zlaťák“ Jirsák, který do týmu přišel během uplynulého léta, a úvodní desetiminutovka tak skončila vyrovnaným poměrem 18:19.

Druhá čtvrtina se nesla v podobně vyrovnaném duchu. Domácí trápila především komunikace v obraně, která hostům umožňovala získávat jednoduché body, na útočné polovině naopak Žižkov hledal vedle Jirsáka další oporu. Tou se postupně stala druhá z letošních posil kádru, a sice navrátivší se rozehrávač Matěj Malý. Bývalý hráč Trutnova působil nezvykle probuzeným dojmem a prosazoval se pomocí agresivních nájezdů i přesné střelby ze střední vzdálenosti. K Matesovi se několika koši přidali i ostatní spoluhráči, Žižkov tudíž v poločase prohrával pouze o čtyři body.

Do druhého poločasu si Žižkov vytyčil jasný cíl – zlepšit obranu. Domácí začali více komunikovat a vytvářet větší tlak na soupeře, který v útoku začal vršit ztráty a počínal si stále bezradněji. V útoku Žižkov na svých bedrech stále nesl Matěj Malý, který se poměrně netradičně začal trefovat i zpoza tříbodové hranice. Do poslední čtvrtiny již Žižkov nastupoval se sedmibodovým náskokem. Ve čtvrté čtvrtině rokycanští navíc dokázali vstřelit pouhých pět bodů, Žižkov tak svůj náskok navýšil až na konečných 16 bodů. Po váhavém vstupu do utkání si tedy nakonec domácí připsali další přesvědčivé vítězství. Body Malý 25, Jirsák 20, Peterka 10, Böhm 9, Lev 6, Indra 4, Srna 2.

V nedělním ranním brzkém klání na Folimanku zavítal tým Berouna. Hosté v dosavadním průběhu sezóny dokázali zvítězit pouze dvakrát, domácí do zápasu proto vstupovali podstatně sebevědoměji než předchozí den. Hned v úvodu utkání se navíc projevila hlavní slabina hostů, kteří nebyli schopni se dostatečně rychle vracet do obrany, čímž domácím umožnili jednoduše skórovat z protiútoků a vytvořit si pohodlný náskok. Po první čtvrtině Žižkov vedl už o dvanáct bodů, v průběhu zápasu pak domácí svůj náskok postupně zvyšovali až na konečných devětadvacet bodů. K opět výborně hrajícímu Matějovi Malému se tentokrát přidali zejména Petr „Bruslař“ Lev nebo Jan „Kotníkolam“ Böhm, nicméně celý tým domácích předvedl solidní kolektivní výkon. Body Malý 22, Lev 19, Böhm 18, Jirsák 11 Srna 5, Peterka 4, Indra 3.

Vítězná série žižkovských tak i po deseti zápasech nadále přežívá, během dalšího zápasového víkendu se ji za dva týdny pokusí přerušit BK Kladno.