BASKETBALOVA SKOLA PRAHA - ZIZKOV FALCONS
67:52

Falcons mají po prvních zápasech vyrovnanou bilanci

Publikováno: 8. 10. 2015 | Autor: Jakub Eichler | Kategorie: Muži Falcons

Muži „D“ s přízviskem Falcons začali sezonu prvními zápasy venku. Minulé úterý vyzvali ve sportovním centru UK v Hostivaři tým VŠTJ Medicína „A“ a včera se v prvním derby sezony utkali s žižkovským „céčkem“ neboli 1872.

Falkoni vyrazili na první výjezd dobře naladěni, neboť příprava v zázemí Turnova a místního hotelu Karel IV. proběhla velmi dobře a formu se podařilo naladit jak na palubovce, tak mimo ní. Bohužel z mnoha důvodů byla sestava pro první zápas sezony značně okleštěná, proto trenér „trenda“ Honza Pospíšil povolal k utkání i tři dorostence, kteří s týmem absolvovali přípravu na severu Čech.

Byl to tradiční první zápas sezony plný chyb a nepřesností na obou stranách. Navíc každý, kdo to trochu zná v hale v Hostivaři se závěsy a gumovou podlahou ví, že tam se pohledný basketbal nehraje. Omlazená sestava domácích výborně zvládla úvod zápasu a vypracovala si mírný náskok, v druhé čtvrtině ale začali úřadovat Falcons. Zlepšená střelba, solidní obrana i rychlý protiútok dalo dohromady stav druhé čtvrtiny 10:29 a čtrnáctibodové poločasové vedení hostí.

Po přestávce však domácí vytasili obávanou zbraň na Žižkov a to velmi solidní a pohyblivou zónovou obranu, kterou se jim podařilo srovnat skóre, hlavně díky absenci střelby z dlouhé vzdálenosti soupeře. Přesto šli Falcons ještě do poslední čtvrtiny s pětibodovým náskokem. Poslední desetiminutovka byla velká bitva na obou stranách než přišla tři minuty před koncem superrychlá šňůra domácích 8:0 (dvě trojky) a Falcons definitivně odpadli.

Tři čtvrtiny to vypadalo, že se tým poučil a zvládne těžké zápasy venku vyhrávat, ale koncovka naznačila, že je stále co zlepšovat. Pozitivem je kromě výkonu v druhé čtvrtině i minutáž pro Marka Fořta, který ukázal, že se Přeboru A nemusí vůbec bát.

VŠTJ Medicína „A“ – Žižkov Falcons „D“ 76:67 (19:14, 29:43, 48:53)

střelci: Pintar 21, Zych 16, Šmůla 11 – Velenský 21, Brom 14, Mastný 12, Hübner 8, Kysela 7, Nekvinda 3, Zima 2

Sérií tří utkání v řade v sokolovně na Koněvově ulici odstartoval „venkovní“ duel s týmem Radka Hušáka. Také notně omlazený celek byl z větší části tvořen bývalými dorostenci Žižkova a tedy bývalými svěřenci trenérů Hnědáka a Trendy.

Do utkání naskočila značně posílená sestava, ve které se objevila i nečekaná dvojice Adam Konopiský a Martin Mastný, kteří se z různých důvodů objevují na Žižkově jen velmi sporadicky. Bohužel se Falcons z prvního utkání nepoučili a míst poklidného průběhu po úvodním vedení 16:6 ze zápasu udělali pěkné drama.

Po úvodním prostřídání sestavy se rozpadla obrana a domácí „Hušákovci“ začali dávat koš z každé pozice, ze které zamířili. Několikrát jim dopomohlo ke skórování i trochu štěstí, ale hlavně Falcons nebyli schopni zastavit ostrostřelbu Duky, který nakonec nasázel 38 bodů. V jednu chvíli vedli domácí o deset a s Falkony to vypadalo všelijak.

Naštěstí do druhé půle nastoupil trochu jiný hostující tým, který se rozhodl přitlačit v obraně a zápas zlomit, když se střelecky moc nedaří. Konečně se podařilo soupeře i s přispěním klouzavého míče několikrát obrat a v důležitou chvíli se prosadil z dálky Marek Kysela, který tentokrát bez „návštěvy“ v hledišti podal velmi dobrý výkon. Celoplošná obrana na mladíky v bílém dresu velmi dobře fungovala a dvě minuty před koncem prostřídala základní sestava s pohodlným náskokem. Hostující Duka ještě rychlými trojkami zápas lehce zdramatizoval, ale na obrat už nebyl čas. Došlo tak na první oslavný pokřik sezony a následné probrání utkání v oblíbené vinohradské putyce V Ateliéru.

Falcons tak mají po dvou kolech na kontě po jedné výhře a porážce a shodné skóre 142:142. Tým teď čeká příští čtvrtek od 20:40 Žižkov „B“ Tesla.

Sokol Žižkov „C“ 1872 – Žižkov „D“ Falcons 66:75 (15:19, 44:38, 52:54)

střelci: ? – Velenský 17, Hübner 15, Kysela 13, Poche 8, Krbec 6, Zima, Šťastný a Mastný D. po 4, Mastný M. a Konopiský po 2.