BASKETBALOVA SKOLA PRAHA - ZIZKOV FALCONS
67:52

8. a 9. kolo ligy U19

Publikováno: 18. 11. 2014 | Autor: Honza Pospíšil | Kategorie: U19

Ligové Juniory U19 čekaly o uplynulém víkendu velmi důležité zápasy. V rámci osmého a devátého kola sehráli venkovní duely na hřištích Benešova a „béčka“ Sparty. Před víkendem by podle trenérů týmu byly úspěchem pouze dvě výhry. Benešov totiž patří k nejslabším celkům soutěže a Sparta je sousedem v tabulce Žižkovských juniorů, proto bylo důležité oba tyto týmy porazit…

15.11 2014 – BC Benešov vs. Sokol Žižkov 64:86 (19:19, 32:44, 51:55)

Nejvíce bodů Žižkov: Vopršál 16, Pospíšil 14, Vopinka 13, Tax 10, Ptáček a Šimánek po 7, Hubáček a Vimmr po 6, Renc 4, Bílý 3. Fauly: 31:31. Trestné hody: 39/15 – 43/23. Trojky: 7:1.

Sobotní zápas se odehrál v hale ZŠ Dukelská v Benešově. Žižkováci zde chtěli navázat na slušné výkony z posledních domácích zápasů a soupeře ze spodku tabulky jasně přejet. Svůj debut v dresu Sokola si odbyl Petr Vopinka. Po vyrovnané první čtvrtině se rozdíl ve skóre začal správným směrem pohybovat v polovině druhého období. Domácí Benešov postihla mezi pátou a osmou minutou druhé čtvrtky bodová krize a hosté odskočili 12 body v řadě na poločasových 44:32. Úvod druhé půle byl sice vyrovnaný, ale Žižkov v poklidu udržoval rozdíl nad deseti body a kontroloval hru. Jenže pak přišly zbytečné ztráty, útok začal být statický, Benešov posledních devadesát sekund třetího období vyhrál 8:0 a rozdíl ve skóre byl najednou pouhé čtyři body. Hostující trenéři se odhodlali k zásahu do sestavy, když kvůli nevydařenému výkonu podkošových hráčů zmenšili sestavu prakticky na pět hráčů z perimetru. Výsledkem toho byla výborná poslední desetiminutovka, kterou hosté vyhráli 31:13 a zápas v poklidu dovedli do vítězného konce. Hned v první minutě čtvrté čtvrtiny přišlo deset bodů v řadě a od toho se odvíjel zbytek zápasu.

Střelecky se mohli vítězové opřít hlavně o Vopršála s Pospíšilem, slušný první zápas za Žižkov odehrál Vopinka. Za velmi dobré lze považovat 19 útočných doskoků naopak tradiční problém se skýtal ve ztrátách (19) a v trestných hodech. Žižkováci jich stříleli velmi dobrý počet 43, ale pouze 23 proměněných šestek je alarmující statistika. Celý tým dobře věděl, že proti lepšímu soupeři by výkon na vítězství kromě poslední čtvrtiny zřejmě nestačil a že proti Spartě to bude muset vypadat jinak.

16.11 2014 – BA Sparta „B“ – Sokol Žižkov 69:58 (24:12, 33:28, 51:42)

Nejvíce bodů Žižkov: Vopršál 16, Šimánek 9, Bílý a Hubáček po 7, Pospíšil 6, Tax a Vopinka po 4, Renc 3, Barták 2. Fauly: 16:28. Trestné hody: 30/17 – 19/10. Trojky: 4:4.

V souboji o poslední postupovou příčku do play-off se v rámci pražského derby utkaly v hale na Stodůlkách sousedi z tabulky. Oba týmy bojovaly o druhou výhru v řadě a vyrovnání bilance na čtyři výhry a stejný počet porážek. Žižkováci byli před utkáním nabuzení, ale jakoby je zima v hale zchladila a výkon v první čtvrtině vůbec neodpovídal možnostem týmu. Domácí trefili rychle tři trojky, byli tvrdí a přesní v obraně a Žižkov se vůbec neprosadil v útoku, když mimo jiné zahodil šest trestných hodů. Rozdíl byl po první desetiminutovce o 12 a s hosty to nevypadalo vůbec dobře. Vypadali ospale a Sparta v poklidu držela náskok. Jakoby juniory ze Žižkova nastartovala až technická chyba Vopršála, který s řečněním u rozhodčích moc nepochodil. Čtvrtinu uzavřeli hosté šňůrou 9:2 a rozdíl ve skóre byl najednou jen pětibodový. Zápas měl pěkné tempo a náboj. Mimo technické chyby se diváci dočkali i dvou nesportovních chyb domácích a celkově byl zápas velmi tvrdý. Hosté bohužel nenavázali na slušný konec druhé čtvrtiny a v úvodu té třetí si soupeře zase nechali utéct na dvouciferný rozdíl. Velká bitva pod oběma koši pokračovala a dvě trojky Žižkova ze závěru třetí čtvrtiny snížili rozdíl ve skóre na 51:42 a vykřesaly jakousi naději na obrat. V poslední čtvrtce Žižkováci dřeli a bojovali o lepší výsledek, ale k slušnému střeleckému výkonu Vopršála se nikdo další nepřidal a to na zvrat stačit nemohlo.

Znovu velmi dobrý byl výkon na doskoku (12 útočných), ale to samozřejmě souvisí s nízkou úspěšností střelby 32% a devíti zahozenými trestnými hody. Bohužel se junioři nedostávali na čáru trestného hodu tak jako v sobotním zápase a to z mnoha důvodů, včetně méně přísného metru rozhodčích. Bohužel se oproti sobotě zvýšil i počet ztrát na 24 a tohle všechno v součtu na vítězství stačit nemohlo.

Bilance Žižkova tak spadla na 3 výhry a 5 porážek a dělené sedmé místo v tabulce. Celý tým tak stále čeká na stoprocentní víkend a můžou jenom doufat, že se to vydaří za čtrnáct dní v domácích soubojích proti předposlednímu týmu tabulky z Klatov a neporaženému lídrovi soutěže z Plzně. Dorazte kluky podpořit.