SOKOL ZIZKOV - USK PRAHA
17:90

6. a 7. kolo ligy U19

Publikováno: 3. 11. 2014 | Autor: Honza Pospíšil | Kategorie: U19

Junioři U19 po čtyřech odehraných utkáních venku konečně přivítali soupeře doma v Koněvově ulici. Z úvodních zápasů vytěžili sokolíci pouze jednu výhru a tři porážky a doufali tak ve výrazné zlepšení bilance v duelech s Nymburkem a Brandýsem.

Sobota 1.11.2014 Sokol Žižkov – BCM Nymburk 73:60 (9:12, 37:29, 51:45)

Střelci Žižkov: Hubáček 16, Bílý 15 (16 doskoků, 3 bloky), Renc 12, Šimánek 8, Schmiedt 7, Vopršál 6, Barták 4 (6 útočných doskoků), Posípíšil 3, Tax 2. Trestné hody: 29/22. Ztráty: 27.

Domácí vlétli do sobotního utkání velmi energicky a hosté se nestačili divit, jenže při slabší střelbě a chybách v rozehrávce z toho byl místo jasného vedení Žižkova boj o každý bod, což je jasně vidět i na skóre z prvního období. Druhá čtvrtina nabídla úplně jiný obraz hry a diváci se mohli basketbalem slušně bavit. Sokolíci vyráželi po dobré obraně a doskoku nebo zisku rychle dopředu a zakončovali jednoduchými koši nebo se dostávali na čáru trestného hodu. Navíc se začala dařit i střelba z dálky a hosté nevěděli, kde jim hlava stojí. Hlavně šňůrou jedenácti bodů v řadě se podařilo obrátit skóre a v poločase už to vypadalo s domácími mnohem lépe. Jenže hosté se ani zdaleka nevzdali, přitvrdili v obraně, udrželi Žižkov ve třetí čtvrtině na čtrnácti bodech a před poslední desetiminutovkou tak bylo vše otevřené. Tvrdost utkání naznačuje i vyloučení domácího Vopršála a hostujícího Horejše po vzájemné potyčce. Na začátku poslední čtvrtky snížili nymburští dokonce na tříbodový rozdíl a zdálo se, že zápas bude směřovat do vyrovnané koncovky. V těchto chvílích se ale prosadil nejlepší střelec domácích Hubáček, který důležitými sedmi body v řadě pomohl odrazit nápor hostí a dovést zápas do vítězného konce.

Za sobotní výkon zaslouží pochvalu celý tým v čele s Hubáčkem (16 bodů, 8 doskoků) a Bílým (validita 30!!), který ukázal svůj potenciál na obranném i útočném doskoku. V důležitých chvílích se tým mohl opřít o solidní obranu.

Neděle 2.11.2014 Sokol Žižkov – BK Brandýs nad Labem 58:61 (17:19, 33:33, 41:46)

Střelci Žižkov: Bílý 24 (12 doskoků), Pospíšil 18, Hubáček 5, Renc 3, Tax, Barták, Schmiedt a Vopršál po 2. Trestné hody: 11/8. Ztráty: 24.

Do nedělního zápasu mohli jít povzbuzeni sobotní výhrou a myšlenkou na srovnání se v tabulce s oběma svými víkendovými soupeři. První půle byla až vzácně vyrovnaná. Žádný z týmů si nevytvořil větší náskok než 4 body a o půli bylo skóre vyrovnané 33:33. Když ve 24. minutě otáčel Tax na 39:38 pro domácí, těžko by někoho napadlo, že půjde o poslední vedení Žižkova v utkání, ale bylo tomu tak. Po třech čtvrtinách vedl Brandýs pouze o pět, když pak ale obrana nezačal fungovat ani v úvodu poslední čtvrtky, vzrostl pět minut před koncem rozdíl ve skóre na 11 bodů (58:47) a domácí trenérská dvojice si musela vzít oddechový čas. Domluva na lavičce zabrala, protože žižkováci zlepšili obranu, v útoku zavelela dvojice Bílý, Pospíšil a po šňůře 11:1 to bylo v poslední minutě už jen o bod. Pak už se ale prosadili jen hosté z trestných hodů a zoufalá vyrovnávací trojka v poslední sekundě obroučku nenašla.

Žižkov tak po slušném sobotním výkonu neudržel standart nastavený v obraně a podlehl trochu nečekaně Brandýsu. Výborný výkon odvedl i v nedělním zápase Bílý, jehož validita byla tentokrát dokonce 34 a spolu s Pospíšilem táhli celý tým. Střelecky se k nim, ale nikdo nepřidal a to patřilo k hlavním důvodům porážky. Zvláštní je také poměr trestných hodů ve druhém poločase, který byl 14:6 pro hosty. Obě utkání byla velmi složitá na rozhodování, přesto lze s klidným svědomím říci, že případná kontrola z ČBF by dvojici rozhodčích Holeš, Kořistka za výkon hlavně v nedělním utkání pravděpodobně nepochválila.

Junioři tak po šesti odehraných utkáních okupují osmou příčku tabulky s bilancí 2 výhry a 4 porážky. O víkendu 15. a 16. listopadu zavítá Žižkov do Benešova a na Spartu.